خودرو و خساپا با جهش قیمت باز می‌شوند؟

2 روز پیش 5

نماد شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا از ۱۸ آبان متوقف و از چرخه معاملات بورس خارج شده‌اند. طی مدت توقف سهام لیدر صنعت خودرو، نمادهای «خبهمن»‌ و «خگستر» بیشترین ارزش معاملات این گروه را به خود اختصاص داده‌اند. طی مدت زمانی که دو خودروساز بزرگ از روند دادوستدهای سهام دور بوده‌اند نماد خبهمن نزدیک به ۱۸ و خگستر نزدیک به ۱۴ درصد رشد داشته‌اند.

به گزارش نبض بورس، دیروز نیز در انتظار برای خروجی جلسه ستاد تنظیم بازار، نمادهای خودرویی حرکتی صعودی را آغاز کردند و از محدوده منفی قیمتی تا سقف مجاز روزانه پیش رفتند. بنا به برخی شنیده‌ها وزیر صمت در جلسه روز دوشنبه با مدیران خودروساز با آخرین افزایش نرخ این شرکت‌ها موافقت کرده است و احتمالا جلسه ستاد تنظیم بازار نیز بر این تصمیم صحه بگذارد. بنا بر آخرین محاسبات بورسان، افزایش نرخ اخیر می‌تواند این دو خودروساز را از محدوده زیان خارج کند.

تمام این موارد باعث می‌شود تا بازگشایی دو نماد خودرو و خساپا با جهش قیمتی یکی از احتمالات قابل‌توجه باشد. با این حال توقف این دو نماد در این مدت باز هم یکی از ریسک‌های بازار را به نمایش می‌گذارد. در واقع تقاص کاهلی و سردرگمی دولت در سیاست‌گذاری را سهامداران این شرکت‌ها پرداخت می‌کنند.

لزوم بازنگری در قوانین نظارتی بازار سهام

اخیرا مجید عشقی، رئیس جدید سازمان بورس اعلام کرده است تا زمانی که این دو شرکت اثرات نرخ‌های جدید را بر جریان سودآوری خود شفاف نکنند نمادهای آنها بازگشایی نخواهد شد. به این ترتیب بود که امروز ناظر بازار طی اطلاعیه‌ای از تداوم تعلیق نماد خودرو تا ۱۷ آذر خبر داده و این در حالی است که همچنان نرخ‌های رسمی به این شرکت‌ها ابلاغ نشده است.

بازار سهام کشور از چندین منظر دچار ضعف‌های جدی است. به عنوان مثال در تمام کشورهای پیشرفته برای درز اطلاعات نهانی شرکت‌ها مجازات سختی در نظر گرفته شده و این در حالی است که در کشور ما عده‌ای با تبلیغ دسترسی به این اطلاعات برای خود مخاطب و مشتری دست و پا می‌کنند. یا آن که شرکت‌های بزرگی مانند شستا ابتدا اطلاعات خود را در مصاحبه‌ها فاش کرده و بعد از آن به انتشار از طریق کدال اقدام می‌کنند.

از دیگر ضعف‌های بازار آن است که ناظر به جای تنبیه عاملان اختلال در بازار، به تنبیه سهامداران شرکت‌ها می‌پردازد. در هر صورت نمادهای خودرو و خساپا به بازار سهام باز خواهند گشت و بسته به اتفاقات و اثر تصمیمات اخیر، مسیر قیمتی خود را در پیش خواهند گرفت. با این حال باید در نظر داشت که اختیار معاملات این دو نماد جزو پرمعامله‌ترین ابزار مشتقه کشور است و اثر تعلیق این نمادها در معاملات اختیار آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

به عنوان مثال نزدیک‌ترین سررسید اختیار معامله‌های نماد خودرو به تاریخ ۸ دی ماه مربوط است و در صورتی که قرار باشد تعلیق این نمادها تا ۱۷ آذر به درازا بکشد مهلت زمانی گسترده‌ای از دادوستدهای این ابزارها از دست خواهد رفت. با این حال در چنین مواردی سررسید این قراردادها تمدید نمی‌شود و دارندگان آنها متضرر می‌شوند.

تحلیل تکنیکال شاخص خودرو

تحلیل تکنیکال شاخص گروه خودرو - ۳ آذر ۱۴۰۰

شاخص گروه خودرو و غالب نمادهای حاضر در این گروه با تقاضای خوبی همراه شده‌اند و در مدار مثبت در حال معامله هستند. خبری که در این گروه وجود دارد برگزاری جلسه ستاد تنظیم بازار در خصوص تصمیم‌گیری در رابطه با قیمت‌های جدید خودرو است. شاخص این گروه درگیر مقاومت استاتیک خود است و به واسطه بسته بودن نمادهای اصلی این گروه (یعنی خودرو و خساپا) که سهم قابل‌توجهی از کل ارزش بازار این صنعت دارند، توان حرکت و جهش قوی را ندارد. اینگونه بنظر می‌رسد که در صورتی که نمادهای فوق‌الذکر بازگشایی شوند، این مقاومت استاتیک شکسته شود. اولین مقاومت پیش روی این شاخص (خط قرمز) می‌تواند روند آتی این شاخص را تحت تاثیر خود قرار دهد. این سطح مقاومتی با سطح فعلی شاخص حدود 10 درصد فاصله دارد. اندیکاتور rsi این شاخص هم به واسطه آنکه بالای سطح 60 واحدی قرار دارد، نگرانی در خصوص ریزش را القا نمی‌کند و از طرفی واگرایی منفی هم در آن مشاهده نمی‌شود. مادامی که شیب میانگین متحرک ترسیم شده در نمودار مثبت است و کندل‌های قیمتی بالای آن قرار دارد روند این شاخص مثبت تلقی می‌شود.

منبع: بورسان

مشاهده این خبر درخواست حذف این خبر