سهام عدالت را بفروشیم یا نگهداریم؟

2 روز پیش 4

به گزارش نبض بورس، در پرتفوی سهام عدالت سهام شرکت‌های زیادی از صنایع مختلف اعم از پالایشی، فلزات اساسی، سنگ آهنی و همچنین بانکی، خودرویی و بیمه‌ای مشاهده می‌شود. بورس تهران در هفته‌های اخیر با وجود ادامه کاهش ارزش ریال و سیگنال‌های مثبت بازار جهانی همچنان به مسیر کم‌نوسان خود ادامه می‌دهد و به زعم برخی از کارشناسان حالت رکودی به خود گرفته است. با همه این‌ها باید گفت که رشد نرخ دلار و همچنین وضیت مناسب متغیرهای سودآوری شرکت‌ها چشم‌انداز روشنی را پیش روی بازار سهام قرار داده است. همین موضوع احتمال جبران عقب‌ماندگی بورس نسبت به سایر بازارها را پررنگ کرده است. سهام عدالت نیز به واسطه انتظار برای رشد قیمت سهام می‌تواند مسیر صعودی را در پیش بگیرد.

جذابیت سهام همراه با صعود دلار

اهمیت کاهش ارزش ریال را چه از نظر تاریخی و همچنین از نظر بنیادی می‌توان برای سهام شرح داد. با رشد نرخ دلار در اقتصاد کشور (یا کاهش ارزش ریال در برابر سایر ارزها) و به دنبال آن جهش نرخ تورم ارزش دارایی‌ها نیز رشد می‌کند. بر این اساس در مقاطعی که شاهد جهش نرخ دلار و نرخ تورم در اقتصاد کشور هستیم قیمت مسکن، طلا و سایر دارایی‌ها یا کالاها نیز پرواز می‌کنند. اثرات چنین موضوعی را در سال‌های گذشته در اقتصاد کشور شاهد بوده‌ایم. سهام نیز از این قاعده مستثنی نیست. سهام نیز در دسته دارایی‌ها قرار می‌گیرد که اتفاقا از جنبه‌های مختلف می‌تواند جذابیت بیشتری نسبت به سایر رقبا داشته باشد. منظور این است تجربه ده سال اخیر نشان داده در موج تورمی، سهام بیشترین بازدهی را در میان سایر بازارها به ثبت رسانده است. طی ده سال اخیر دلار تقریبا ۲۵ برابر و شاخص کل بورس تهران تقریبا ۵۰ برابر شده است و نشان از بازده دلاری ۱۰۰ درصدی شاخص سهام دارد.

این موضوع برای سهام عدالت نیز صادق است. سهام عدالت با ارزش ۵۳۲ هزار تومانی در شرایط کنونی به حدود ۱۲ میلیون تومان رسیده است. این موضوع نیز به همان دلیل کاهش ارزش ریال و در عین حال وضعیت بهتر سهام نسبت به دیگر بازارها بوده است. در شرایط کنونی نیز گرچه بورس تهران به رشد نرخ دلار در اقتصاد ایران بی‌توجه است اما در آینده‌ای نه‌چندان دور باید در انتظار رشد عمومی قیمت سهام برای جبران عقب‌ماندگی نسبت به دلار و سایر بازارها بود. زمان این رخداد دقیق مشخص نیست اما رشد سهام حتمی به نظر می‌رسد. حتی اگر دولت قصد داشته باشد تمام کسری بودجه خود را از بازار سرمایه تامین کند و از این طریق با افزایش نرخ سود بر سهام فشار وارد شود در آینده‌ای نه‌چندان دور، این انتشار بی‌حساب و کتاب اوراق دولت ضربات سنگین‌تری را با ابزار تورم و کاهش ارزش ریال به اقتصاد ایران وارد خواهد کرد. حتی با سناریو کاهش و پایداری تورم در سطوح پایین نیز سهام به مراتب جذاب‌تر از بازارهای رقیب خواهد بود.

سهام عدالت ارزنده است

بر این اساس باید گفت که سهام عدالت ارزنده است. سهام عدالت نیز همگام با رشد بورس رشد خواهد کرد. بر این اساس اگر نیاز قطعی به نقدینگی خود ندارید یا شرایط بهتری برای سرمایه‌گذاری در دسترس ندارید توصیه می‌شود که همچنان سهامدار عدالت بمانید. ابزارهایی مانند وام در ازای سهام عدالت نیز مطرح شده است که می‌توانید در صورت نیاز به جای فروش سهام عدالت از این ابزار استفاده کنید. داشتن وام در موج تورمی به مراتب استراتژی بهتری نسبت به فروش سهام و دارایی خواهد بود.

حتی ارزندگی سهام عدالت غیرمستقیم به مراتب بیشتر است. سال گذشته عده‌ای روش مستقیم را برای کنترل پرتفوی سهام عدالت خود انتخاب کردند و از این طریق تعداد مشخصی سهام از شرکت‌های مختلف به افراد تعلق گرفت که می‌توانستند بر اساس سهمیه مشخص شده نسبت به فروش آن اقدام کنند. اما حدود ۶۰ درصد از سهامداران عدالت روش غیرمستقیم را انتخاب کردند و حالا سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند. مجموع سهام خرد سهامداران عدالت در در پرتفو شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تجمیع شده است. در شرایط کنونی مشاهده می‌شود سهام برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری با اختلاف فاحشی کمتر از ارزش واقعی معامله می‌شوند. برای مثال در حالی‌که خالص ارزش دارایی وسخوز (سرمایه‌گذاری استان خوزستان) بیش از ۱۰۰ تومان است این سهم در ۶۰ تومان صف فروش دارد.

به هر دلیلی سهام این شرکت یا سایر شرکت‌های همتراز با صف فروش فروشندگان مواجه هستند اما باید به افزایش جذابیت سهام در مسیر صعودی نرخ دلار و وضعیت مناسب بنیادی بورس تهران از منظر نسبت قیمت به درآمد انتظاری توجه داشت.

سهام عدالت غیرمستقیم جذاب‌تر است

یکی از نکات جالب توجه در سهام عدالت غیرمستقیم جذابیت بالاتر آن است. در این خصوص تجمیع سهام خرد باعث شده که پرتفوی جذابی ایجاد شود و تجمیع آرا جهت گرفتن کرسی هیئت مدیره میان خریداران رقابت ایجاد شود. به این ترتیب برای به دست آوردن کنترل مدیریتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ممکن است رقابت مثبتی ایجاد شود که حتی قیمت سهام را به بالاتر از خالص ارزش دارایی آن‌ها افزایش دهد. داشتن کنترل مدیریتی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در نهایت می‌تواند به گرفتن کرسی هیئت مدیره در شرکت‌های بزرگ کشور ختم شود. تنها شرایط کافی و لازم برای چنین رخدادی عدم دخالت دولت در اقتصاد است. به این معنی که دولت طمع مدیریت شرکت‌های بزرگ را از سر خود بیرون کند و اجازه رقابت به بخش خصوصی برای کسب مدیریت این شرکت‌ها را بدهد.

اگر این شرایط ایجاد شود در مدت زمان اندکی اگر مشابه وسرضوی شاهد معامله سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بالاتر از خالص ارزش دارایی باشیم جای تعجب نیست.

منبع: بورسان

مشاهده این خبر درخواست حذف این خبر