افزایش چندبرابری سرعت خط تولید لوازم خانگی با نانو پوشش‌های زیرکونیوم

4 هفته پیش 18


ads

به گزارش ایسنا، سیامک آطاهریان، مدیر عامل این شرکت در توضیح پوشش‌های تبدیلی نانو زیرکونیوم مقاوم به خوردگی، گفت: پوشش‌های تبدیلی به پوشش‌هایی گفته می‌شود که بین سطح فلز و رنگ قرار می‌گیرد، در واقع این پوشش‌ها به عنوان پوشش میانی مورد استفاده قرار گرفته و دو مزیت را برای محصول نهایی به ارمغان می‌آورند.

وی اولین مزیت این پوشش‌های تبدیلی را ایجاد خاصیت مقاومت به خوردگی سطح فلز و مزیت دوم را بالا بردن میزان چسبندگی رنگ به سطح فلز عنوان کرد و یادآور شد: در محصولاتی که در آنها از آهن استفاده می‌شود، پیش از رنگ، معمولا باید سطح آهن چربی‌زدایی شود تا برای ایجاد رنگ آماده شود، اما چربی‌زدایی موجب می‌شود که سطح آهن به صورت مستقیم در معرض اکسیژن هوا قرار گرفته و شروع به زنگ‌زدن کند؛ از این رو برای حل این مشکل پوشش‌های تبدیلی با قابلیت افزایش مقاومت به خوردگی و چسبندگی لایه رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آطاهریان با بیان اینکه از ۱۵۰ سال پیش تاکنون از ترکیبات فسفاته به عنوان لایه میانی در صنعت استفاده می‌شود، خاطر نشان کرد: فسفاته‌های آهن و روی بیشترین سهم بازار را داشته است. فسفاته آهن مقاومت به خوردگی کمتری ایجاد می‌کند، اما کار با آن ساده‌تر بوده و سهولت کاربرد آن برای صنعت جذابیت دارد. اما فسفاته‌های روی مقاومت به خوردگی بالاتری دارند و در صنایعی نظیر خودروسازی و لوازم خانگی استفاده از آنها رایج است. اما این ترکیبات فسفاته هم از نظر مصرف انرژی و هم آلایندگی برای محیط زیست مشکلاتی برای صنایع به دنبال دارند، چرا که در آنها از ترکیبات فلزات سنگین و عناصری نظیر نیکل و منگنز استفاده می‌شود.

مدیرعامل این شرکت اضافه کرد: به همین دلیل این شرکت فرآیند پوشش‌های تبدیلی نانو زیرکونیوم مقاوم به خوردگی را توسعه داده است. این پوشش‌ها عاری از فلزات سنگین بوده و رسوبات معمول در فسفاته‌ها را ندارند. پوشش‌های فسفاته به ویژه فسفاته روی رسوبات زیادی دارند که نیاز به فیلتراسیون در خط تولید برای رفع رسوبات، موجب افزایش هزینه و انرژی در کار می‌شود. فناوری پوشش‌های تبدیلی نانو زیرکونیوم مقاوم به خوردگی منجر به تولید لایه‌هایی با ضخامت صد نانومتر می‌شود که این موضوع مصرف انرژی و مواد اولیه را کاهش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی در سه خط تولید "بخاری"، "کولر" و "لباسشویی" خود از پوشش تبدیلی زیرکونیومی این شرکت استفاده می‌کند، یادآور شد: با این کار میزان مصرف مواد پوشش‌دهی این شرکت به یک دهم کاهش یافته و مشکلات زیست‌محیطی محلول‌های فسفاته نیز رفع شده است.

به گفته این محقق، یکی دیگر از شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی نیز برای تولید ماشین‌لباس‌شویی و ظرف‌شویی از این پوشش‌ها استفاده می‌کند.

به نقل از ستاد نانو، آطاهریان اضافه کرد: پیش از پیاده‌سازی فناوری پوشش تبدیلی زیرکونیومی این شرکت، یکی از این شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی برای پوشش‌دهی هر محصول به ۳ تا ۵ دقیقه زمان نیاز داشت که این کار سرعت خط تولید را در حد ۱٫۸ متر بر دقیقه محدود می‌کرد. اما استفاده از پوشش تبدیلی زیرکونیومی در این خط تولید، سرعت را چند برابر افزایش داده و در حال حاضر سرعت به ۴٫۲ متر بر دقیقه رسیده است. بنابراین برای تولید ۲۰۰۰ محصول که قبلا ۲۴ ساعت زمان نیاز بود، در حال حاضر این کار در ۸ ساعت انجام می‌شود.

به گفته وی در برخی شرکت‌ها سرعت پوشش‌دهی به حدی افزایش یافته که در مدت زمان ۲۰ ثانیه پوشش تشکیل می‌شود.

انتهای پیام

مشاهده این خبر درخواست حذف این خبر